glasbila


 
 
Spoštovani,

pričujoče spletne strani niso več redno vzdrževane in služijo v arhivske namene. Najnovejše podatke o ansamblu Trutamora Slovenica, ki je leta 2008 vsa ansambelska prizadevanja združil pod imenom VEDUN, si lahko preberete na spletnih straneh ansambla Vedun.

S spoštovanjem,
ansambel Trutamora Slovenica / Vedun




Trutamora Slovenica je ansambel za arhivsko oživljanje slovenske ljudske glasbene dediščine, ki predstavlja tako inštrumentalno kot vokalno in vokalno-inštrumentalno slovensko ljudsko glasbo pretekle in polpretekle dobe.

Člani ansambla Vedun, ki je izšel iz ansambla Trutamora Slovenica, so leta 2013 praznovali 35-letnico delovanja. Preberite, kako se prehojene poti spominja ustanoviteljica dr.Mira Omerzel - Mirit, ki je vodja in spiritus agens ansambla.

V letu 2008 (ob 30-letnici delovanja) so člani združili izvajalske sposobnosti vseh treh ansamblov: Trutamora Slovenica, Truta in Vedun v enem samem ansamblu z imenom VEDUN, v katerem glasbeniki na meditativni način in v transcendentalnem stanju zavesti izvajajo ljudske pesmi in napeve različnih duhovnih tradicij ter jih bogatijo z neponovljivim kanaliziranim medijskim zdravilnim zvokom, ki vselej spontano »teče« skoznje. V celovito zvočno tkanje povezujejo zvok, duhovno izročilo in modrost prednikov ter tako predstavljajo slovensko, evropsko in svetovno glasbeno ter duhovno dediščino.

Leta 2008 je ansambel dopolnil 30 let koncertnega predstavljanja slovenskih ljudskih pesmi in glasbil in je znan širši koncertni publiki; prvotno jedro ansambla je tvoril duo Omerzel-Terlep (Mira Omerzel-Terlep in Matija Terlep z gosti), ki je od leta 1971 zbiral ljudska glasbila in zvočila in jih predstavljal širem po svetu. Koncertna dejavnost temelji na etnomuzikoloških raziskovanjih  slovenskih ljudskih glasbil in zvočil dr. Mire Omerzel-Mirit - v letu 2006 se je dopolnilo 35 let njenega etnomuzikološkega raziskovalnega dela - ter na obsežni zbirki glasbil (preko 200) arhivskih vrednosti ter rekonstrukcij.

Ansambel, ki občasno nastopa tudi v širši sestavi (z gosti, godci,...), deluje kot kustos v galeriji ljudskega zvoka z zvočnim oživljanjem arhivskih in terenskih posnetkov zvočnega gradiva ter predstavlja glasbeno izročilo tega in minulih stoletij. Na prehodu v novo tisočletje so člani ansambla Trutamora Slovenica in gostje osnovali še dva ansambla: ansambel Truta in Vedun.

Ansambel predstavlja slovensko glasbeno izročilo - glasbila in pesmi, napeve in plese - na koncertnih odrih: v obliki animacijskih koncertov za mladino, kot predavanja z zvočnimi ilustracijami ali kot komentirani koncerti ... in sicer široki publiki (brez starostnih omejitev)- od predšolske, šolske do univerzitetne populacije.


 

 



































Simbol TRUTAMORA

Trutamora je naš star simbolni obrambni znak v obliki pentagrama, ki so ga Slovenci slikali na čelne strani zibk, da bi obvarovali novega člana občestva pred moro (trutto). Analogno simboliki poskuša istoimenski ansambel položiti slovensko ljudsko glasbo že v "zibel" najmlajši generaciji, da bi se lahko s poznavanjem lastnega izročila ubranila muk kaotičnega iskanja lastne identitete (more).